Walking in the light of God’s Love-Together we will succeed
Keep up to date with all the news happening in school at the moment.
Celebrate with us!
'Class stars' are children selected by the class teacher - it could be for extra hard work, a great attitude or achieving something individual to the pupil.
This week's Star Pupils are:
Reception: Ethan Vengesayi and Elizabeth Holland
Class 1:Reuben Danns and Joshua Holmes
Class 2: Alex O'Brien and Joe Kelly
Class 3: Jude Lamkin and Harry Stewart
Class 4: Toby Nicholson-Pike and Bobby Pearson
Class 5: Izzie Vaughan and Eleanor Rowson
Class 6: Isabella Gannon and Jasmin Whittle
Reading Stars:
Reception: Emelia Price
Class 1: Thomas Conroy
Class 2: Charlie Daley
Class 3: Bella Kilty
Class 4: Owen Keeley
Class 5: Austin Taylor
Class 6:Harry Smith
Well done to all of our stars!!
House of the Week: Alt
P.E. Class of the Week:
KS1: Reception and Class 2 KS2: Class 4
The best attending class this week was: Class 6 - well done!
Class attendances are as follows:
Reception: 97.6 %
Class 1: 94.7 %
Class 2: 96.7 %
Class 3: 96.7 %
Class 4: 98.3 %
Class 5: 96.8 %
Class 6: 99.4 %
The most punctual class this week was - Class 3 - well done!
Class lates this week are:
Reception: 2 lates
Class 1: 2 lates
Class 2: 6 lates
Class 3: 0 lates
Class 4: 6 lates
Class 5: 3 lates
Class 6: 13 lates
Congratulations to our Mat Ball Champions from Class 2 who won the Silver League this afternoon!
After coming top of their qualifying heat out of 6 schools, they went through to the Silver League finals which consisted of ten games.
Mr Harrop and Mr Wilson are delighted to have witnessed it and we are all proud of you!
This week's Star Pupils are:
Reception: Noah Dean and Isabelle Barratt
Class 1:Emily Anders and Jessica Keeley
Class 2: Nathan Chen and Jack Bulger
Class 3: Phoebe Smedley-Manville and Rose Dixon
Class 4: Evangeline Pickavance and Phoebe Begley
Class 5: Seth Bloxsome and Charlie McGrath
Class 6: Daniel Tunstead and Cerys Wilson
Reading Stars:
Reception: Mary Cook
Class 1: Cora-Mae Ramsell
Class 2: Jasmine Keir
Class 3: Junior Connolly
Class 4: Toby Nicholson-Pike
Class 5: Austin Taylor
Class 6:Ava Smith
Well done to all of our stars!!
House of the Week: Molyneux
P.E. Class of the Week:
KS1: Reception and Class 2 KS2: Class 4
The best attending class this week was: Class 4 - well done!
Class attendances are as follows:
Reception: 98.6 %
Class 1: 91.7 %
Class 2: 96 %
Class 3: 98 %
Class 4: 99.3 %
Class 5: 97.4 %
Class 6: 98.8 %
The most punctual class this week was - Class 2 - well done!
Class lates this week are:
Reception: 1 late
Class 1: 2 lates
Class 2: 0 lates
Class 3: 2 lates
Class 4: 1 late
Class 5: 2 lates
Class 6: 4 lates
This week's Star Pupils are:
Reception: Daisy Gaughan and Thomas Lynes
Class 1:Connie McGirr and Elsie Cunningham
Class 2: James Angus and Tabitha Heaton
Class 3: Joshua Maurice and Junior Connolly
Class 4: Michael Jones and Isla Davidson
Class 5: Stephen Spencer and Philip Kirkman
Class 6: Tyus Henry and Isobel Robinson
Reading Stars:
Reception: Isla Stokes
Class 1: Charlie Swords
Class 2: Carter-Jae Porter
Class 3: Zac Blundell
Class 4: Ava Gill
Class 5:Caitlin Rogers
Class 6: Isabella Gannon
Well done to all of our stars!!
House of the Week: Alt
P.E. Class of the Week:
KS1: Reception KS2: Class 5
The best attending class this week was: Class 6 - well done!
Class attendances are as follows:
Reception: 97.6 %
Class 1: 94 %
Class 2: 96.3 %
Class 3: 92 %
Class 4: 93.4 %
Class 5: 94.5 %
Class 6: 98.1 %
The most punctual class this week was - Class 2 - well done!
Class lates this week are:
Reception: 3 lates
Class 1: 3 lates
Class 2: 2 lates
Class 3: 4 lates
Class 4: 3 lates
Class 5: 3 lates
Class 6: 11 lates
This week's Star Pupils are:
Reception: Elia Bishell-Ricci and Alice Eastwood
Class 1:Luke Bendall and Maggie Hill
Class 2: Jacob Patterson-Stevenson and Oscar Gaughan
Class 3: Tawanda Vengesayi andKrista Gornall
Class 4: Joshua Bennett and Charlie Gaughan
Class 5: Shay Ierston and Lois Turner
Class 6: Sam Almond and Ava Perry
LFC Foundation stand-out sports person was Joshua Maurice
Reading Stars:
Reception: Betsy Byrne
Class 1: Jacob Hale
Class 2: Holly Holmes
Class 3: Charlotte McGregor
Class 4: Shea Willock
Class 5:James Lynes
Class 6: Abbie Irving
Well done to all of our stars!!
House of the Week: Molyneux
P.E. Class of the Week:
KS1: Class 2 KS2: Class 6
The best attending class this week was: Class 4 - 100% - Fantastic!
Class attendances are as follows:
Reception: 96.3 %
Class 1: 92.7 %
Class 2: 97.3 %
Class 3: 93.3 %
Class 4: 100 %
Class 5: 94.2 %
Class 6: 92.5 %
The most punctual classes this week were - Reception and Class 1 - well done!
Class lates this week are:
Reception: 1 late
Class 1: 2 lates
Class 2: 1 lates
Class 3: 3 lates
Class 4: 4 lates
Class 5: 2 lates
Class 6: 2 lates
This morning we had an assembly led by Jade, Rob and Jamie from the LFC Foundation. They told us about the work they do in our local parks, running sports for whole families to get involved with.
They then played a game of Heads and Tails which was won by Mrs Armstrong!
Each class will will have the opportunity to take part in a sport session run by the Foundation.
Happy New Year to our lovely children, staff, governors and parents. May we all have a healthy and happy 2020.
We look forward today with great excitement as we welcome our new head teacher Mr Harrop into the St. Mary's family.